Zvierací rasizmus

Autor: Mária Sokolová | 1.6.2015 o 15:13 | Karma článku: 6,66 | Prečítané:  833x

Prečo kým jednému zvieratku kupujeme výbavičku za tisíce eur a obliekame mu značkové kabátiky, druhému nemôžeme dopriať ani ten luxus, aby prežil pár úbohých mesiacov v dôstojných podmienkach?

Čomu na tomto svete vôbec nerozumiem je, že pokým nám osud určitých zvierat, ktoré nám sprostredkovane dávajú na stôl mlieko, syry, vajcia, mäso a iné, je úplne ukradnutý, nášmu westíkovi, buldočkovi, čivave alebo inému zvieratku, ktoré sme si kúpili na „bazoši“ od chovateľa za pekne tučný balík (možno aj množiteľa, ale to je zas na iný príbeh), kupujeme pomaly vlastný príbytok. Je to náš domáci miláčik, člen rodiny a zaslúži si to, ale nezaslúži si trochu pozornosti aj to chúďa prasa?

Zarazila ma nedávna snaha Európskej únie o zavedenie roštových podláh ako „najvhodnejšiemu“ systému pre chov ošípaných. Je naozaj najvhodnejší? Áno, možno pre človeka. Ľahšie sa tam udržiava hygiena. Ale prečo už od malička učíme svoje deti, že prasiatka robia kvík a radi ryjú do zeme? Lebo je to ich fyziologická potreba. „Nasáčkované“ v preplnenej ohrade na tvrdých drevených roštoch bez hračiek sa nudia. Majú síce teplo, dostatok jedla a pitia, ale vám by to stačilo? Z nudy potom začnú obhrýzať ostatným uši, chvosty či kastračné rany. A nie je to tak, že čím väčší blahobyt – welfare máme my, tým väčší by ho mali mať aj tí, s ktorými žijeme (zvieratá)?

Krava či prasa sú rovnako inteligentné stvory ako pes, mačka. Občas by som povedala, že aj omnoho inteligentnejšie. Pár výskumov už dokázalo, že prasce majú lepšiu kognitívnu pamäť ako trojročné deti. To znamená, že sa niektoré veci oveľa rýchlejšie naučia. (ilustračné video: https://www.youtube.com/watch?v=mza1EQ6aLdg) Naproti tomu kravky sú prirodzene zvedavé, sociálne a milujúce, budujú si svoje vzťahy a hierarchiu podobne ako my. (ilustračné video:https://www.youtube.com/watch?v=FK-4-5eYRwc) A mohla by som pokračovať s náčrtom každého jedného živočícha na tejto zemi. Lebo každý má svoje prednosti.

Nie som vegetariánka ani nikoho nenútim prestať jesť mäso. Predtým som si (ako mnoho ľudí momentálne) tiež hovorila, že veď tie zvieratá boli na to stvorené, tak je to od nepamäti a preto ich predsa chováme. A ak to berieme z tohto hľadiska, mali by sme sa snažiť, aby mäso týchto zvierat ako každá iná „komodita“, ktorú vložíme do úst, bola čo najkvalitnejšia, nie? Sledujeme programy a čítame etikety na potravinách, aby sme kupovali pre nás a našu rodinu čo najlepšie veci, s najmenším množstvom „éčiek“, konzervantov či iných zdraviu neprospešných látok, ale prečo keď kupujeme kurča či rezne k nedeľnému obedu, sa o to vôbec nezaujímame a orientujeme sa hlavne podľa ceny? Samozrejme, že cena nie vždy rozhoduje a netreba sa podľa nej vždy orientovať, ale verte mi, že kurča za 1 euro svoj dôstojný  40-dňový život neprežilo. Najmä ešte ak je dovezené z miesta vzdialeného 500 kilometrov ďaleko. Svoj život prežilo v strese v hale s regulovaným osvetlením či v malej klietke, kde si nemohlo ani vystrieť krídla. Klinicky bývajú na tom tieto zvieratá dobre – sú zaočkované, odčervené a zdanlivo bez zdravotného problému, avšak keď si ho porovnáte s „rovesníkom“ žijúcim u poctivého chovateľa na dvore, rozdiel je neopísateľný. Je bledé, chabo osvalené, malátne a ustráchané. Prasatá pred porážkou, odobraté z ich každodenného prostredia, nastrkané násilím do kamiónov  a cestujúce hodiny na porážku sú tak vyčerpané že spotrebujú zo svalov všetok glykogén a tieto ,,stresové  faktory“  sa potom prejavia na mäse -mäso z nich bledé mäkké a vodnaté (z angličtiny PSE: pale –soft-exudative). A hovädzie je na tom podobne, akurát že mäso je tmavé, ,,tvrdé jak podošva“ a suché (z angličtiny DFD: dark, firm, dry). Takéto mäso chceme jesť?

Čo by sme však s tým mohli spraviť? Mohli by sme apelovať a žiadať kvalitu aj v obchodoch, zlepšiť podmienky veľkochovov NEJAKOU iniciatívou. Mohli by sme si mäsko kupovať kvalitnejšie, nájsť si svojho lokálneho chovateľa, farmára, suseda, ktorý ak nemá čo skrývať dovolí nám dokonca aj prísť sa pozrieť na chov osobne. Trebárs aj s deťmi, aby konečne videli že mäsko nerastie v supermarkete ale na tom zvláštnom veľkom živočíchovi. A ak má predajca ceny vyššie ako vo vašom obľúbenom obchodnom dome, prečo si radšej nekúpiť toho menej a kvalitnejšie? Každodenná konzumácia mäsa telu aj tak neprospieva, umierame na kardiovaskulárne choroby aj preto, že sa denno-denne „ládujeme“ klobásami a slaninami.

  A tak na záver myšlienka na zamyslenie. Aj my sme v podstate len zvieratá. Páčilo by sa nám, keby raz v budúcnosti inteligentnejší druh bytostí manipuloval s nami ako my manipulujeme so zvieratami?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?